Peru Municipal Airport (I76)
Peru Municipal Airport (I76)
I76
Peru Municipal Airport (I76)
Peru, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | I76 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-08-47.1600W/40-47-08.7800N -86.146433/40.785772 (Estimated) |
| Elevation | 779 ft / 237.44 m (Surveyed) |
| Land | 140 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of Peru, IN |
| Location | Miami County, IN |
| Magnetic Variation | 04W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 4400 x 75 ft (1341 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 5° | 127° |
| Physical elevation | 768.00 ft | 779.00 ft |
| Coordinates | 40.779755N / 86.147075W | 40.791790N / 86.145787W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |