Salem Municipal Airport (I83)
Salem Municipal Airport (I83)
I83
Salem Municipal Airport (I83)
Salem, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | I83 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-08-23.9240W/38-36-07.2060N -86.139979/38.602002 (Estimated) |
| Elevation | 822 ft / 250.55 m (Estimated) |
| Land | 47 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Salem, IN |
| Location | Washington County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 10/28
| Dimensions | 2738 x 50 ft (835 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 821.00 ft | 810.00 ft |
| Coordinates | 38.602503N / 86.145369W | 38.601361N / 86.135900W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |