Mc Connell Afb Airport (IAB)
Mc Connell Afb Airport (IAB)
IAB
Mc Connell Afb Airport (IAB)
Wichita, KS
Latest photos of Mc Connell Afb Airport (IAB)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IAB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-16-03.4700W/37-37-23.2200N -97.267631/37.623117 (Estimated) |
| Elevation | 1371 ft / 417.88 m (Surveyed) |
| From nearest city | 4 nautical miles S of Wichita, KS |
| Location | Sedgwick County, KS |
| Magnetic Variation | 04E (2015) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IAB (NOTAM-d service available) |
Runway 01L/19R
| Dimensions | 12000 x 150 ft (3658 x 46 m) |
| Surface | CONC |
| 01L | 19R | |
|---|---|---|
| Alignment | 12° | 127° |
| Physical elevation | 1364.00 ft | 1333.00 ft |
| Coordinates | 37.607272N / 97.273481W | 37.639447N / 97.264536W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument | Precision instrument |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | ALSF1 | ALSAF |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 01R/19L
| Dimensions | 12000 x 150 ft (3658 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01R | 19L | |
|---|---|---|
| Alignment | 12° | 127° |
| Physical elevation | 1369.00 ft | 1335.00 ft |
| Coordinates | 37.606781N / 97.270700W | 37.638958N / 97.261753W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument | Precision instrument |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | SSALR | ALSF1 |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |