Schenck Field Airport (ICL)
Schenck Field Airport (ICL)
ICL
Schenck Field Airport (ICL)
Clarinda, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ICL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-01-35.8000W/40-43-19.9000N -95.026611/40.722194 (Estimated) |
| Elevation | 995 ft / 303.28 m (Surveyed) |
| Land | 323 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Clarinda, IA |
| Location | Page County, IA |
| Magnetic Variation | 04E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ICL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NPS1 |
Runway 02/20
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 24° | 127° |
| Physical elevation | 991.00 ft | 995.00 ft |
| Coordinates | 40.715176N / 95.030588W | 40.727677N / 95.023146W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 2729 x 280 ft (832 x 85 m) |
| Surface | TURF-F |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 996.00 ft | 983.00 ft |
| Coordinates | 40.726491N / 95.029205W | 40.720638N / 95.023061W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*MKD WITH YELLOW CONES. |
*MKD WITH YELLOW CONES. |