Wichita Mid-continent Airport (ICT)
Wichita Mid-continent Airport (ICT)
ICT
Wichita Mid-continent Airport (ICT)
Wichita, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ICT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-25-59.0000W/37-38-59.8000N -97.433056/37.649944 (Estimated) |
| Elevation | 1333 ft / 406.30 m (Surveyed) |
| Land | 3248 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SW of Wichita, KS |
| Location | Sedgwick County, KS |
| Magnetic Variation | 07E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ICT (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01L/19R
| Dimensions | 10301 x 150 ft (3140 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01L | 19R | |
|---|---|---|
| Alignment | 20° | 127° |
| Physical elevation | 1313.00 ft | 1330.00 ft |
| Coordinates | 37.635019N / 97.445997W | 37.661601N / 97.433831W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | ALSF2 | MALSR |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |
Runway 01R/19L
| Dimensions | 7301 x 150 ft (2225 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01R | 19L | |
|---|---|---|
| Alignment | 20° | 127° |
| Physical elevation | 1321.00 ft | 1320.00 ft |
| Coordinates | 37.642763N / 97.426285W | 37.661602N / 97.417657W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 6301 x 150 ft (1921 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1332.00 ft | 1322.00 ft |
| Coordinates | 37.657545N / 97.440076W | 37.642560N / 97.429195W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |