Idaho Falls Regional Airport (IDA)
Idaho Falls Regional Airport (IDA)
IDA
Idaho Falls Regional Airport (IDA)
Idaho Falls, ID
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IDA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
112-04-14.7000W/43-30-49.4000N -112.070750/43.513722 (Estimated) |
| Elevation | 4744 ft / 1445.97 m (Surveyed) |
| Land | 866 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Idaho Falls, ID |
| Location | Bonneville County, ID |
| Magnetic Variation | 15E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Salt Lake City |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | BOI - Boise |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IDA (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1993 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 9002 x 150 ft (2744 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 4742.00 ft | 4731.00 ft |
| Coordinates | 43.502515N / 112.085214W | 43.521967N / 112.064322W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 4051 x 75 ft (1235 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 2° |
| Physical elevation | 4731.00 ft | 4731.00 ft |
| Coordinates | 43.522593N / 112.061593W | 43.511489N / 112.062104W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |