Independence Municipal Airport (IDP)
Independence Municipal Airport (IDP)
IDP
Independence Municipal Airport (IDP)
Independence, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IDP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-46-44.2209W/37-09-28.5347N -95.778950/37.157926 (Estimated) |
| Elevation | 825 ft / 251.46 m (Surveyed) |
| Land | 1433 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SW of Independence, KS |
| Location | Montgomery County, KS |
| Magnetic Variation | 05E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ICT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 04/22
| Dimensions | 3402 x 60 ft (1037 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 821.00 ft | 820.00 ft |
| Coordinates | 37.155853N / 95.786895W | 37.162427N / 95.778599W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway 17/35
| Dimensions | 5501 x 100 ft (1677 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 821.00 ft | 819.00 ft |
| Coordinates | 37.164730N / 95.776555W | 37.149622N / 95.776650W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
- ULTRALIGHT ACFT ON & INVOF ARPT.
- RY 35 IS DESIGNATED AS CALM WIND RY.
- MANUFACTURED ACFT TESTING ON & INVOF ARPT
- CROP DUSTING ACFT & AGRICULTURAL EQUIP ON & INVOF ARPT.
- MIGRATORY BIRDS & WATERFOWL ON & INVOF ARPT.
- WILDLIFE ON & INVOF RYS.
- NO LINE ON SIGHT RY 04/22.
- EXTENSIVE FLIGHT TESTING & FLIGHT TRAINING INVOF ARPT.
- FARM MACHINERY ON & INVOF ARPT.
- CROP DUSTING ACTIVITY INVOF ARPT.
- PRVDD A CLEAR APCH TO EACH RY MAINTAINED FOR A MINIMUM 20:1 GLIDE SLOPE & A CLEAR TRANSITIONAL SFC IS MAINTAINED FOR A 7:1 SLOPE.