Natchitoches Regional Airport (IER)
Natchitoches Regional Airport (IER)
IER
Natchitoches Regional Airport (IER)
Natchitoches, LA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IER |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-05-56.8910W/31-44-08.5920N -93.099136/31.735720 (Estimated) |
| Elevation | 121 ft / 36.88 m (Surveyed) |
| Land | 205 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Natchitoches, LA |
| Location | Natchitoches Parish, LA |
| Magnetic Variation | 04E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Houston |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | DRI - De Ridder |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IER (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 07/25
| Dimensions | 4000 x 100 ft (1219 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 76° | 127° |
| Physical elevation | 115.00 ft | 117.00 ft |
| Coordinates | 31.737829N / 93.107371W | 31.740403N / 93.094863W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 5003 x 150 ft (1525 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 116.00 ft | 121.00 ft |
| Coordinates | 31.739667N / 93.099457W | 31.726294N / 93.095689W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes | No |