Kingman Airport (IGM)
Kingman Airport (IGM)
IGM
Kingman Airport (IGM)
Kingman, AZ
Latest photos of Kingman Airport (IGM)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IGM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
113-56-17.0000W/35-15-34.1000N -113.938056/35.259472 (Estimated) |
| Elevation | 3449 ft / 1051.26 m (Surveyed) |
| Land | 4200 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles NE of Kingman, AZ |
| Location | Mohave County, AZ |
| Magnetic Variation | 12E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Phoenix |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | PRC - Prescott |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IGM (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | III A U 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 03/21
| Dimensions | 6827 x 150 ft (2081 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 3411.00 ft | 3394.00 ft |
| Coordinates | 35.251485N / 113.948103W | 35.264743N / 113.931934W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 6725 x 75 ft (2050 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 3360.00 ft | 3449.00 ft |
| Coordinates | 35.270097N / 113.936044W | 35.251626N / 113.936055W |
| Gradient | 1.30 | 1.30 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |