Lansing Municipal Airport (IGQ)
Lansing Municipal Airport (IGQ)
IGQ
Lansing Municipal Airport (IGQ)
Chicago, IL
Latest photos of Lansing Municipal Airport (IGQ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IGQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-31-46.3000W/41-32-05.7000N -87.529528/41.534917 (Estimated) |
| Elevation | 620 ft / 188.98 m (Surveyed) |
| Land | 650 acres |
| From nearest city | 21 nautical miles S of Chicago, IL |
| Location | Cook County, IL |
| Magnetic Variation | 02W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | IKK - Kankakee |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IGQ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 3395 x 75 ft (1035 x 23 m) |
| Surface | ASPH-TRTD-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 614.00 ft | 617.00 ft |
| Coordinates | 41.539897N / 87.537900W | 41.539869N / 87.525497W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 4002 x 75 ft (1220 x 23 m) |
| Surface | ASPH-TRTD-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 617.00 ft | 618.00 ft |
| Coordinates | 41.536181N / 87.527664W | 41.525197N / 87.527700W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |