Horace Williams Airport (IGX)
Horace Williams Airport (IGX)
IGX
Horace Williams Airport (IGX)
Chapel Hill, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IGX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-03-57.2700W/35-56-06.0000N -79.065908/35.935000 (Estimated) |
| Elevation | 512 ft / 156.06 m (Surveyed) |
| Land | 420 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles N of Chapel Hill, NC |
| Location | Orange County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IGX (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 4005 x 75 ft (1221 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 82° | 127° |
| Physical elevation | 512.00 ft | 488.00 ft |
| Coordinates | 35.934222N / 79.072603W | 35.935778N / 79.059211W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
- ARPT CLSD TO ACFT 12500 LBS OR GREATER; GLIDERS; BALLOONS; MINIATURE ACFT; ULTRALIGHTS & PAJA ACTIVITY.
- RWY 27 RIGHT TRF PAT ONLY; MNTN 2000 FT AGL.
- NO PRACTICE APPROACHES/LNDGS WITHOUT PRIOR PERMISSION CALL 919-962-1337.
- DEER ON & INVOF ARPT.
- NO RECREATIONAL OR TRAINING FLIGHTS; 2100-0600; CLSD TO TRANSIENT ACFT OPNS 2100-0600 EXCEPT ACFT ON UNIVERSITY OR HOSPITAL BUSINESS; ALL TRANSIENT ACFT MUST HAVE 24 HR PPR CALL AMGR 919-962-1337.
- BE ALERT FOR ROUGH TURF AREAS MKD WITH TIRES PAINTED WHITE.
- ARPT CLSD TO PURE JET POWERED ACFT; EXCEPT FOR UNIVERSITY USERS TRANSPORTING PERSONS ON OFFICIAL UNIVERSITY BUSINESS WHICH MUST CALL AMGR 919-962-1337 FOR INSTR .
- RY 09 HAS A 60 FT DROPOFF 200 FT FROM THLD L & R OF CNTRLN IN RY SAFETY AREA.
- RY 27 HAS 200 FT OVRN.
- EXISTED PRIOR TO 1959.