Windham Airport (IJD)
Windham Airport (IJD)
IJD
Windham Airport (IJD)
Willimantic, CT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IJD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-10-48.8000W/41-44-38.5000N -72.180222/41.744028 (Estimated) |
| Elevation | 246 ft / 74.98 m (Surveyed) |
| Land | 280 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Willimantic, CT |
| Location | Windham County, CT |
| Magnetic Variation | 15W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IJD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGSY3 |
Runway 09/27
| Dimensions | 4271 x 100 ft (1302 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 74° | 127° |
| Physical elevation | 239.00 ft | 239.00 ft |
| Coordinates | 41.743412N / 72.185165W | 41.746556N / 72.170090W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| REIL | No | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 2799 x 75 ft (853 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 235.00 ft | 246.00 ft |
| Coordinates | 41.746281N / 72.185665W | 41.738921N / 72.182736W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |