Greater Kankakee Airport (IKK)
Greater Kankakee Airport (IKK)
IKK
Greater Kankakee Airport (IKK)
Kankakee, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IKK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-50-46.6000W/41-04-17.0000N -87.846278/41.071389 (Estimated) |
| Elevation | 629 ft / 191.72 m (Surveyed) |
| Land | 950 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Kankakee, IL |
| Location | Kankakee County, IL |
| Magnetic Variation | 00E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | IKK - Kankakee |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IKK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 5981 x 100 ft (1823 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 624.00 ft | 630.00 ft |
| Coordinates | 41.065789N / 87.854880W | 41.078667N / 87.841429W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 4398 x 75 ft (1341 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 621.00 ft | 617.00 ft |
| Coordinates | 41.075984N / 87.846287W | 41.064565N / 87.841112W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |