New Castle Airport (ILG)
New Castle Airport (ILG)
ILG
New Castle Airport (ILG)
Wilmington, DE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ILG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-36-23.9000W/39-40-43.4000N -75.606639/39.678722 (Estimated) |
| Elevation | 80 ft / 24.38 m (Surveyed) |
| Land | 1250 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles S of Wilmington, DE |
| Location | New Castle County, DE |
| Magnetic Variation | 10W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ILG (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NG3YPH |
Runway 01/19
| Dimensions | 7012 x 150 ft (2137 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 5° | 127° |
| Physical elevation | 75.00 ft | 61.00 ft |
| Coordinates | 39.669292N / 75.603823W | 39.688466N / 75.601619W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 09/27
| Dimensions | 7275 x 150 ft (2217 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 78° | 127° |
| Physical elevation | 80.00 ft | 72.00 ft |
| Coordinates | 39.678065N / 75.620587W | 39.682304N / 75.595329W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 4602 x 150 ft (1403 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 75.00 ft | 74.00 ft |
| Coordinates | 39.680250N / 75.616690W | 39.671987N / 75.604322W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left |