Wilmington Air Park Airport (ILN)
Wilmington Air Park Airport (ILN)
ILN
Wilmington Air Park Airport (ILN)
Wilmington, OH
Latest photos of Wilmington Air Park Airport (ILN)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ILN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-47-31.6000W/39-25-40.5000N -83.792111/39.427917 (Estimated) |
| Elevation | 1076 ft / 327.96 m (Surveyed) |
| Land | 2000 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Wilmington, OH |
| Location | Clinton County, OH |
| Magnetic Variation | 04W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ILN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 10/1974 |
Runway 04L/22R
| Dimensions | 10701 x 150 ft (3262 x 46 m) |
| Surface | CONC-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04L | 22R | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 1053.00 ft | 1077.00 ft |
| Coordinates | 39.419357N / 83.809275W | 39.442721N / 83.786314W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | MALSR | ALSF2 |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |
Runway 04R/22L
| Dimensions | 9000 x 150 ft (2743 x 46 m) |
| Surface | CONC-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04R | 22L | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 1042.00 ft | 1076.00 ft |
| Coordinates | 39.414385N / 83.795024W | 39.434035N / 83.775711W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | MALSR | ALSF2 |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |