Madison Municipal Airport (IMS)
Madison Municipal Airport (IMS)
IMS
Madison Municipal Airport (IMS)
Madison, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IMS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-27-52.9000W/38-45-35.7000N -85.464694/38.759917 (Estimated) |
| Elevation | 819 ft / 249.63 m (Surveyed) |
| Land | 174 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles W of Madison, IN |
| Location | Jefferson County, IN |
| Magnetic Variation | 03W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 31° | 127° |
| Physical elevation | 807.00 ft | 819.00 ft |
| Coordinates | 38.754068N / 85.469311W | 38.765741N / 85.460082W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |