Inverness Airport (INF)
Inverness Airport (INF)
INF
Inverness Airport (INF)
Inverness, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | INF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-19-05.8000W/28-48-13.0000N -82.318278/28.803611 (Estimated) |
| Elevation | 64 ft / 19.51 m (Estimated) |
| Land | 354 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Inverness, FL |
| Location | Citrus County, FL |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PIE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N1 |
Runway 01/19
| Dimensions | 5001 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 6° | 127° |
| Physical elevation | 65.00 ft | 40.00 ft |
| Coordinates | 28.796777N / 82.319126W | 28.810449N / 82.317456W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |