Smith Reynolds Airport (INT)
Smith Reynolds Airport (INT)
INT
Smith Reynolds Airport (INT)
Winston Salem, NC
Latest photos of Smith Reynolds Airport (INT)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | INT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-13-19.1558W/36-08-01.3697N -80.221988/36.133714 (Estimated) |
| Elevation | 969 ft / 295.35 m (Surveyed) |
| Land | 702 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Winston Salem, NC |
| Location | Forsyth County, NC |
| Magnetic Variation | 07W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | INT (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 3938 x 150 ft (1200 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 31° | 127° |
| Physical elevation | 950.00 ft | 960.00 ft |
| Coordinates | 36.133057N / 80.229141W | 36.142354N / 80.222329W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left |
Runway 15/33
| Dimensions | 6655 x 150 ft (2028 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 968.00 ft | 900.00 ft |
| Coordinates | 36.138805N / 80.226290W | 36.123899N / 80.213250W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |