Mount Sterling-montgomery County Airport (IOB)
Mount Sterling-montgomery County Airport (IOB)
IOB
Mount Sterling-montgomery County Airport (IOB)
Mount Sterling, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IOB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-58-46.5000W/38-03-29.3000N -83.979583/38.058139 (Estimated) |
| Elevation | 1019 ft / 310.59 m (Surveyed) |
| Land | 53 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Mount Sterling, KY |
| Location | Montgomery County, KY |
| Magnetic Variation | 06W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 27° | 127° |
| Physical elevation | 1019.00 ft | 984.00 ft |
| Coordinates | 38.052025N / 83.983533W | 38.064244N / 83.975614W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 03/21 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |