Lincolnton-lincoln County Regional Airport (IPJ)
Lincolnton-lincoln County Regional Airport (IPJ)
IPJ
Lincolnton-lincoln County Regional Airport (IPJ)
Lincolnton, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IPJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-09-40.5000W/35-29-00.0000N -81.161250/35.483333 (Estimated) |
| Elevation | 877 ft / 267.31 m (Surveyed) |
| Land | 453 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles E of Lincolnton, NC |
| Location | Lincoln County, NC |
| Magnetic Variation | 06W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IPJ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5504 x 100 ft (1678 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 877.00 ft | 863.00 ft |
| Coordinates | 35.478184N / 81.168040W | 35.488465N / 81.154486W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |