Imperial County Airport (IPL)
Imperial County Airport (IPL)
IPL
Imperial County Airport (IPL)
Imperial, CA
Latest photos of Imperial County Airport (IPL)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IPL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
115-34-43.5000W/32-50-03.2000N -115.578750/32.834222 (Estimated) |
| Elevation | -53 ft / -16.15 m (Surveyed) |
| Land | 370 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of Imperial, CA |
| Location | Imperial County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Phoenix |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | SAN - San Diego |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IPL (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | III A S 12/2005 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 4501 x 75 ft (1372 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | -55.00 ft | -55.00 ft |
| Coordinates | 32.832104N / 115.590121W | 32.832111N / 115.575473W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway 14/32
| Dimensions | 5308 x 100 ft (1618 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | -55.00 ft | -54.00 ft |
| Coordinates | 32.842512N / 115.579292W | 32.829550N / 115.571365W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |