Williamsport Regional Airport (IPT)
Williamsport Regional Airport (IPT)
IPT
Williamsport Regional Airport (IPT)
Williamsport, PA
Latest photos of Williamsport Regional Airport (IPT)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IPT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-55-18.5000W/41-14-30.0000N -76.921806/41.241667 (Estimated) |
| Elevation | 528 ft / 160.93 m (Surveyed) |
| Land | 535 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of Williamsport, PA |
| Location | Lycoming County, PA |
| Magnetic Variation | 10W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IPT (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3H |
Runway 09/27
| Dimensions | 6824 x 150 ft (2080 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 77° | 127° |
| Physical elevation | 514.00 ft | 525.00 ft |
| Coordinates | 41.238437N / 76.935650W | 41.242664N / 76.911478W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 12/30
| Dimensions | 4273 x 150 ft (1302 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 106° | 127° |
| Physical elevation | 523.00 ft | 526.00 ft |
| Coordinates | 41.245030N / 76.926490W | 41.241804N / 76.911552W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |