Kirksville Regional Airport (IRK)
Kirksville Regional Airport (IRK)
IRK
Kirksville Regional Airport (IRK)
Kirksville, MO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IRK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-32-41.7000W/40-05-36.5000N -92.544917/40.093472 (Estimated) |
| Elevation | 966 ft / 294.44 m (Surveyed) |
| Land | 476 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles SE of Kirksville, MO |
| Location | Adair County, MO |
| Magnetic Variation | 03E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | COU - Columbia |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IRK (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | III A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 1370 x 100 ft (418 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 959.00 ft | 964.00 ft |
| Coordinates | 40.097804N / 92.550081W | 40.097759N / 92.545185W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*09/27 MARKED WITH YELLOW CONES. |
Runway 18/36
| Dimensions | 6005 x 100 ft (1830 x 30 m) |
| Surface | CONC-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 966.00 ft | 964.00 ft |
| Coordinates | 40.100732N / 92.544200W | 40.084251N / 92.544383W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |