Woodlake Landing Airport (IS65)
Woodlake Landing Airport (IS65)
IS65
Woodlake Landing Airport (IS65)
Sandwich, IL
Latest photos of Woodlake Landing Airport (IS65)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IS65 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-38-40.2750W/41-38-18.1080N -88.644521/41.638363 (Estimated) |
| Elevation | 677 ft / 206.35 m (Estimated) |
| Land | 46 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Sandwich, IL |
| Location | De Kalb County, IL |
| Magnetic Variation | 00W (1985) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | IKK - Kankakee |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
Runway 08/26
| Dimensions | 2988 x 50 ft (911 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 1750 x 150 ft (533 x 46 m) |
| Surface | TURF-P |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |