Sloulin Fld International Airport (ISN)
Sloulin Fld International Airport (ISN)
ISN
Sloulin Fld International Airport (ISN)
Williston, ND
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ISN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
103-38-32.4480W/48-10-40.5790N -103.642347/48.177939 (Estimated) |
| Elevation | 1982 ft / 604.11 m (Surveyed) |
| Land | 740 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Williston, ND |
| Location | Williams County, ND |
| Magnetic Variation | 09E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Billings |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | GFK - Grand Forks |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ISN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1976 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 3453 x 60 ft (1052 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 30° | 127° |
| Physical elevation | 1915.00 ft | 1916.00 ft |
| Coordinates | 48.171856N / 103.644077W | 48.180014N / 103.636904W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 11/29
| Dimensions | 6650 x 100 ft (2027 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 124° | 127° |
| Physical elevation | 1982.00 ft | 1894.00 ft |
| Coordinates | 48.184100N / 103.654581W | 48.173856N / 103.632042W |
| Gradient | 1.30 | 1.30 |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |