Kinston Regional Jetport At Stallings Fld Airport (ISO)
Kinston Regional Jetport At Stallings Fld Airport (ISO)
ISO
Kinston Regional Jetport At Stallings Fld Airport (ISO)
Kinston, NC
Latest photos of Kinston Regional Jetport At Stallings Fld Airport (ISO)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ISO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-36-31.8000W/35-19-53.2000N -77.608833/35.331444 (Estimated) |
| Elevation | 93 ft / 28.35 m (Surveyed) |
| Land | 1255 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Kinston, NC |
| Location | Lenoir County, NC |
| Magnetic Variation | 09W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ISO (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPRY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 11500 x 150 ft (3505 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 41° | 127° |
| Physical elevation | 91.00 ft | 86.00 ft |
| Coordinates | 35.319526N / 77.621503W | 35.343336N / 77.596156W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |