Long Island Mac Arthur Airport (ISP)
Long Island Mac Arthur Airport (ISP)
ISP
Long Island Mac Arthur Airport (ISP)
New York, NY
Latest photos of Long Island Mac Arthur Airport (ISP)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ISP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
073-06-00.8000W/40-47-42.9000N -73.100222/40.795250 (Estimated) |
| Elevation | 98 ft / 29.87 m (Surveyed) |
| Land | 1311 acres |
| From nearest city | 40 nautical miles E of New York, NY |
| Location | Suffolk County, NY |
| Magnetic Variation | 14W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | ISP - New York |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ISP (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 7006 x 150 ft (2135 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 92.00 ft | 99.00 ft |
| Coordinates | 40.788636N / 73.112449W | 40.802235N / 73.094557W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | NSTD | MALSR |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |
Runway 10/28
| Dimensions | 5034 x 150 ft (1534 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 90.00 ft | 82.00 ft |
| Coordinates | 40.792528N / 73.108001W | 40.792527N / 73.089821W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left |
Runway 15L/33R
| Dimensions | 3175 x 75 ft (968 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15L | 33R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 91.00 ft | 81.00 ft |
| Coordinates | 40.799034N / 73.098383W | 40.792873N / 73.090274W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
Nonstandard , Good Condition
*RY 15L NSTD MKGS, THLD BAR MISSING ON RY END. |
Nonstandard , Good Condition
*RY 33R NSTD MKGS, THLD BAR MISSING ON RY END. |
Runway 15R/33L
| Dimensions | 5186 x 150 ft (1581 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15R | 33L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 98.00 ft | 78.00 ft |
| Coordinates | 40.802227N / 73.107330W | 40.792160N / 73.094091W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | No |
Runway H1
| Dimensions | 50 x 50 ft (15 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition |
Runway H2
| Dimensions | 50 x 50 ft (15 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H2 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition |