Schoolcraft County Airport (ISQ)
Schoolcraft County Airport (ISQ)
ISQ
Schoolcraft County Airport (ISQ)
Manistique, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ISQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-10-18.6000W/45-58-28.7000N -86.171833/45.974639 (Estimated) |
| Elevation | 684 ft / 208.48 m (Surveyed) |
| Land | 335 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Manistique, MI |
| Location | Schoolcraft County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ISQ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 2501 x 50 ft (762 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 677.00 ft | 681.00 ft |
| Coordinates | 45.970573N / 86.170554W | 45.977431N / 86.170707W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway 10/28
| Dimensions | 5001 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 684.00 ft | 673.00 ft |
| Coordinates | 45.974975N / 86.182254W | 45.974952N / 86.162585W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |