Alexander Field South Wood County Airport (ISW)
Alexander Field South Wood County Airport (ISW)
ISW
Alexander Field South Wood County Airport (ISW)
Wisconsin Rapids, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ISW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-50-17.3082W/44-21-38.3240N -89.838141/44.360646 (Estimated) |
| Elevation | 1021 ft / 311.20 m (Surveyed) |
| Land | 435 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of Wisconsin Rapids, WI |
| Location | Wood County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ISW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 20° | 127° |
| Physical elevation | 1011.00 ft | 1021.00 ft |
| Coordinates | 44.353353N / 89.841843W | 44.367547N / 89.834725W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | SDF | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 3640 x 50 ft (1109 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 116° | 127° |
| Physical elevation | 1020.00 ft | 1012.00 ft |
| Coordinates | 44.363124N / 89.844184W | 44.358759N / 89.831666W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 2100 x 50 ft (640 x 15 m) |
| Surface | TURF-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*18/36 MKD WITH YELLOW METAL TRIANGLES. |