Ithaca Tompkins Regional Airport (ITH)
Ithaca Tompkins Regional Airport (ITH)
ITH
Ithaca Tompkins Regional Airport (ITH)
Ithaca, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ITH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-27-31.4000W/42-29-28.9000N -76.458722/42.491361 (Estimated) |
| Elevation | 1099 ft / 334.98 m (Surveyed) |
| Land | 531 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Ithaca, NY |
| Location | Tompkins County, NY |
| Magnetic Variation | 12W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | BUF - Buffalo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ITH (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 14/32
| Dimensions | 6977 x 150 ft (2127 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1076.00 ft | 1099.00 ft |
| Coordinates | 42.497832N / 76.468497W | 42.484897N / 76.449432W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | rollout | touchdown |
| Approach light | MALSR |
Runway 15/33
| Dimensions | 2018 x 50 ft (615 x 15 m) |
| Surface | TURF-E |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1080.00 ft | 1086.00 ft |
| Coordinates | 42.493254N / 76.460676W | 42.489513N / 76.455159W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 15/33 THLDS MKD WITH WHITE LIME BAR; EDGES MKD WITH REFLECTORS. |