Hilo International Airport (ITO)
Hilo International Airport (ITO)
ITO
Hilo International Airport (ITO)
Hilo, HI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ITO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
155-02-54.4925W/19-43-12.9468N -155.048470/19.720263 (Estimated) |
| Elevation | 38 ft / 11.58 m (Surveyed) |
| Land | 1007 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Hilo, HI |
| Location | Hawaii County, HI |
| Magnetic Variation | 11E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Hawaiian Islands |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZHN - Honolulu Control Facility |
| Tie-in FSS | HNL - Honolulu |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ITO (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 5600 x 150 ft (1707 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 41° | 127° |
| Physical elevation | 33.00 ft | 25.00 ft |
| Coordinates | 19.712490N / 155.062439W | 19.724165N / 155.051802W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 08/26
| Dimensions | 9800 x 150 ft (2987 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 27.00 ft | 37.00 ft |
| Coordinates | 19.721370N / 155.057774W | 19.721367N / 155.029279W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 6-box on left | 4-box on left |
| Approach light | ODALS | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |