Wabash Municipal Airport (IWH)
Wabash Municipal Airport (IWH)
IWH
Wabash Municipal Airport (IWH)
Wabash, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IWH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-47-55.5000W/40-45-43.1000N -85.798750/40.761972 (Estimated) |
| Elevation | 796 ft / 242.62 m (Surveyed) |
| Land | 243 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Wabash, IN |
| Location | Wabash County, IN |
| Magnetic Variation | 03W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 4401 x 75 ft (1341 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 793.00 ft | 792.00 ft |
| Coordinates | 40.761020N / 85.807929W | 40.761176N / 85.792044W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Fair Condition
*RY 09/27 ALL MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 1940 x 30 ft (591 x 9 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 790.00 ft | 793.00 ft |
| Coordinates | 40.766607N / 85.796009W | 40.761284N / 85.795846W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |