Wiscasset Airport (IWI)
Wiscasset Airport (IWI)
IWI
Wiscasset Airport (IWI)
Wiscasset, ME
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IWI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
069-42-45.2000W/43-57-41.1000N -69.712556/43.961417 (Estimated) |
| Elevation | 70 ft / 21.34 m (Surveyed) |
| Land | 196 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Wiscasset, ME |
| Location | Lincoln County, ME |
| Magnetic Variation | 18W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IWI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 3397 x 75 ft (1035 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 52° | 127° |
| Physical elevation | 70.00 ft | 56.00 ft |
| Coordinates | 43.958525N / 69.717627W | 43.964297N / 69.707501W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Fair Condition
*MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Fair Condition
*MARKINGS FADED. |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |