Halifax-northampton Regional Airport (IXA)
Halifax-northampton Regional Airport (IXA)
IXA
Halifax-northampton Regional Airport (IXA)
Roanoke Rapids, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IXA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-38-06.8000W/36-19-47.3000N -77.635222/36.329806 (Estimated) |
| Elevation | 145 ft / 44.20 m (Estimated) |
| Land | 797 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles S of Roanoke Rapids, NC |
| Location | Halifax County, NC |
| Magnetic Variation | 10W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Washington |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Responsible ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IXA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 5500 x 101 ft (1676 x 31 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 9° | 127° |
| Physical elevation | 141.00 ft | 139.00 ft |
| Coordinates | 36.322327N / 77.636656W | 36.337257N / 77.633806W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |