New Century Aircenter Airport (IXD)
New Century Aircenter Airport (IXD)
IXD
New Century Aircenter Airport (IXD)
Olathe, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IXD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-53-25.1000W/38-49-51.3000N -94.890306/38.830917 (Estimated) |
| Elevation | 1087 ft / 331.32 m (Surveyed) |
| Land | 2600 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SW of Olathe, KS |
| Location | Johnson County, KS |
| Magnetic Variation | 04E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | COU - Columbia |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IXD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 04/22
| Dimensions | 5132 x 100 ft (1564 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 1061.00 ft | 1087.00 ft |
| Coordinates | 38.828208N / 94.895063W | 38.837811N / 94.881883W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left |
Runway 18/36
| Dimensions | 7339 x 150 ft (2237 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 1085.00 ft | 1052.00 ft |
| Coordinates | 38.839511N / 94.891572W | 38.819363N / 94.891588W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
- BIRDS & WATERFOWL ON & INVOF ARPT.
- ATCT VIEW OF SW END OF TWY 'F' & RY 04/22 IS OBSCURED.
- LOW SUN ANGLES REDUCE VISIBILITY WHEN CROSSING RY 18/36 FM TWYS 'A' OR 'B'.
- ARMY OPS: DSN 552-6994/5, C913-782-1077.
- TO CONFIRM SNOW REMOVAL AND WINTER CONDITIONS NOV-APR CALL 913-221-8085.
- AVOID CONFLICT GARDNER MUNI:EXT UNIQUE PATTERN ALT, RT TFC RWYS 04/36, & RESTRICT RWY 04/22 CAT A ACFT.