Inyokern Airport (IYK)
Inyokern Airport (IYK)
IYK
Inyokern Airport (IYK)
Inyokern, CA
Latest photos of Inyokern Airport (IYK)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IYK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
117-49-46.3170W/35-39-31.4686N -117.829532/35.658741 (Estimated) |
| Elevation | 2457 ft / 748.89 m (Surveyed) |
| Land | 1640 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Inyokern, CA |
| Location | Kern County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | RAL - Riverside |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IYK (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | III A S 08/2005 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 6275 x 75 ft (1913 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 31° | 127° |
| Physical elevation | 2442.00 ft | 2414.00 ft |
| Coordinates | 35.648267N / 117.833369W | 35.663061N / 117.822533W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-box on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 10/28
| Dimensions | 4150 x 75 ft (1265 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 115° | 127° |
| Physical elevation | 2457.00 ft | 2413.00 ft |
| Coordinates | 35.667783N / 117.835078W | 35.662892N / 117.822450W |
| Gradient | 1.10 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Numbers only , Good Condition | Numbers only , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 15/33
| Dimensions | 7100 x 75 ft (2164 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2455.00 ft | 2429.00 ft |
| Coordinates | 35.667061N / 117.834297W | 35.648150N / 117.828461W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |