Wasilla Airport (IYS)
Wasilla Airport (IYS)
IYS
Wasilla Airport (IYS)
Wasilla, AK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IYS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
149-32-22.4041W/61-34-19.1501N -149.539557/61.571986 (Estimated) |
| Elevation | 354 ft / 107.90 m (Surveyed) |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Wasilla, AK |
| Location | Matanuska-susitna County, AK |
| Magnetic Variation | 23E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Anchorage |
| Region | AAL - Alaska |
| Boundary ARTCC | ZAN - Anchorage |
| Tie-in FSS | ENA - Kenai |
| FSS Phone | 800-478-3576 |
| FSS Toll Free | 1-866-864-1737 |
| NOTAMs Facility | IYS (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 3700 x 75 ft (1128 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 56° | 127° |
| Physical elevation | 336.00 ft | 354.00 ft |
| Coordinates | 61.568847N / 149.549123W | 61.574472N / 149.531479W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Good Condition
*RYS 03 & 21 NSTD MKGS; MKD WITH THLD PANELS. |
Nonstandard , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 03S/21S
| Dimensions | 1690 x 60 ft (515 x 18 m) |
| Surface | TURF-GRVL-G |
| 03S | 21S | |
|---|---|---|
| Alignment | 56° | 127° |
| Physical elevation | 346.00 ft | 352.00 ft |
| Coordinates | 61.571417N / 149.541958W | 61.573986N / 149.533897W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard
*RYS 03S & 21S NSTD MKGS; MKD WITH CONES & REFLECTIVE THLD MARKERS. |
Nonstandard |
- RY CONDITION NOT MONITORED RECOMMEND VISUAL INSPECTION PRIOR TO USE.
- WX CAMERA AVBL ON INTERNET AT HTTP://AKWEATHERCAMS.FAA.GOV
- NUMEROUS PVT ARPTS AND LAKES IN VCNTY. ARPT RESTRICTED TO ACFT WITH APPROACH SPEEDS LESS THAN 121 KTS.
- ACTVT AWOS - 135.25.
- ULTRALIGHTS ON AND IN VICINITY OF AIRPORT.
- NO SIMUL OPNS ON RY 03/21 & 03S/21S.
- NO WINTER MAINT RY 03S/21S.
- RY 03S/21S FOR SKI/TUNDRA TIRE EQUIPD ACFT.
- SELF-SVC FUEL AVBL 24 HRS.
- AIRSPACE DETERMINATION PENDING