Westover Field Amador County Airport (JAQ)
Westover Field Amador County Airport (JAQ)
JAQ
Westover Field Amador County Airport (JAQ)
Jackson, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JAQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
120-47-38.1000W/38-22-36.5000N -120.793917/38.376806 (Estimated) |
| Elevation | 1690 ft / 515.11 m (Surveyed) |
| Land | 110 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Jackson, CA |
| Location | Amador County, CA |
| Magnetic Variation | 16E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RIU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 3401 x 60 ft (1037 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 22° | 127° |
| Physical elevation | 1690.00 ft | 1684.00 ft |
| Coordinates | 38.372473N / 120.796131W | 38.381131N / 120.791685W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway H1
| Dimensions | 50 x 50 ft (15 x 15 m) |
| Surface | CONC |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Physical elevation | 1694.00 ft | 0.00 ft |
| Coordinates | 38.374833N / 120.795889W | 0.000000N / 0.000000W |
| Traffic pattern | Left | Left |