Campbell County Airport (JAU)
Campbell County Airport (JAU)
JAU
Campbell County Airport (JAU)
Jacksboro, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JAU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-09-46.6750W/36-20-02.7200N -84.162965/36.334089 (Estimated) |
| Elevation | 1180 ft / 359.66 m (Surveyed) |
| Land | 84 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Jacksboro, TN |
| Location | Campbell County, TN |
| Magnetic Variation | 03W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N1 |
Runway 05/23
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 1134.00 ft | 1180.00 ft |
| Coordinates | 36.330247N / 84.167828W | 36.337931N / 84.158103W |
| Gradient | 1.20 | 1.20 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |