Williamsburg-jamestown Airport (JGG)
Williamsburg-jamestown Airport (JGG)
JGG
Williamsburg-jamestown Airport (JGG)
Williamsburg, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JGG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-42-57.9460W/37-14-21.0290N -76.716096/37.239175 (Estimated) |
| Elevation | 49 ft / 14.94 m (Surveyed) |
| Land | 107 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Williamsburg, VA |
| Location | James City County, VA |
| Magnetic Variation | 11W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | JGG (NOTAM-d service available) |
Runway 13/31
| Dimensions | 3204 x 60 ft (977 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 120° | 127° |
| Physical elevation | 48.00 ft | 22.00 ft |
| Coordinates | 37.241395N / 76.720839W | 37.236947N / 76.711342W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*CNTRLN MARKINGS POOR, RY DESIGNATIONS FAIR. |
Basic , Poor Condition
*CNTRLN MARKINGS POOR, RY DESIGNATIONS FAIR. |
| VGSI | system of panels on left | system of panels on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway H1
| Dimensions | 60 x 60 ft (18 x 18 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition |