Jack Edwards Airport (JKA)
Jack Edwards Airport (JKA)
JKA
Jack Edwards Airport (JKA)
Gulf Shores, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JKA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-40-18.4000W/30-17-22.7000N -87.671778/30.289639 (Estimated) |
| Elevation | 17 ft / 5.18 m (Surveyed) |
| Land | 838 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Gulf Shores, AL |
| Location | Baldwin County, AL |
| Magnetic Variation | 00E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ANB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 09/27
| Dimensions | 6962 x 100 ft (2122 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 16.00 ft | 16.00 ft |
| Coordinates | 30.290284N / 87.680244W | 30.290320N / 87.658186W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |
Runway 17/35
| Dimensions | 3596 x 75 ft (1096 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 17.00 ft | 11.00 ft |
| Coordinates | 30.293255N / 87.677235W | 30.283403N / 87.676262W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left |