Joplin Regional Airport (JLN)
Joplin Regional Airport (JLN)
JLN
Joplin Regional Airport (JLN)
Joplin, MO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JLN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-29-53.8000W/37-09-06.5000N -94.498278/37.151806 (Estimated) |
| Elevation | 981 ft / 299.01 m (Surveyed) |
| Land | 970 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles N of Joplin, MO |
| Location | Jasper County, MO |
| Magnetic Variation | 04E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | COU - Columbia |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | JLN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 3604 x 75 ft (1098 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 50° | 127° |
| Physical elevation | 981.00 ft | 975.00 ft |
| Coordinates | 37.143739N / 94.501099W | 37.150047N / 94.491573W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 13/31
| Dimensions | 6501 x 150 ft (1982 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 947.00 ft | 977.00 ft |
| Coordinates | 37.157809N / 94.507294W | 37.144547N / 94.492363W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSF | ODALS |
Runway 18/36
| Dimensions | 6500 x 100 ft (1981 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 2° |
| Physical elevation | 950.00 ft | 972.00 ft |
| Coordinates | 37.164078N / 94.497406W | 37.146239N / 94.498169W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |