Juneau International Airport (JNU)
Juneau International Airport (JNU)
JNU
Juneau International Airport (JNU)
Juneau, AK
Latest photos of Juneau International Airport (JNU)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JNU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
134-34-34.6000W/58-21-17.9000N -134.576278/58.354972 (Estimated) |
| Elevation | 25 ft / 7.62 m (Surveyed) |
| Land | 662 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles NW of Juneau, AK |
| Location | Juneau County, AK |
| Magnetic Variation | 20E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Juneau |
| Region | AAL - Alaska |
| Traffic Pattern Alt | 1500 ft |
| Boundary ARTCC | ZAN - Anchorage |
| Tie-in FSS | JNU - Juneau |
| FSS on Airport | Yes |
| FSS Phone | 907-789-7380 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | JNU (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 04/2005 |
| Federal Agreements | NGPSY |
Runway 08/26
| Dimensions | 8457 x 150 ft (2578 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 105° | 127° |
| Physical elevation | 25.00 ft | 24.00 ft |
| Coordinates | 58.357930N / 134.597558W | 58.351998N / 134.555001W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LDA/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | No |
Runway 08W/26W
| Dimensions | 4900 x 450 ft (1494 x 137 m) |
| Surface | WATER |
| 08W | 26W | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |