Johnston County Airport (JNX)
Johnston County Airport (JNX)
JNX
Johnston County Airport (JNX)
Smithfield, NC
Latest photos of Johnston County Airport (JNX)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JNX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-23-25.2000W/35-32-27.4000N -78.390333/35.540944 (Estimated) |
| Elevation | 164 ft / 49.99 m (Surveyed) |
| Land | 463 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Smithfield, NC |
| Location | Johnston County, NC |
| Magnetic Variation | 09W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1035 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | JNX (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 23° | 127° |
| Physical elevation | 147.00 ft | 164.00 ft |
| Coordinates | 35.534007N / 78.394004W | 35.547869N / 78.386648W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |