Joliet Regional Airport (JOT)
Joliet Regional Airport (JOT)
JOT
Joliet Regional Airport (JOT)
Joliet, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JOT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-10-32.2000W/41-31-03.7000N -88.175611/41.517694 (Estimated) |
| Elevation | 581 ft / 177.09 m (Surveyed) |
| Land | 178 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles W of Joliet, IL |
| Location | Will County, IL |
| Magnetic Variation | 03W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | IKK - Kankakee |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | JOT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 04/22
| Dimensions | 2746 x 150 ft (837 x 46 m) |
| Surface | TURF-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 575.00 ft | 578.00 ft |
| Coordinates | 41.515182N / 88.179345W | 41.520581N / 88.172352W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RWY 04 /22 MKD WITH TIRES PAINTED WHITE; THLD MKD WITH WHITE GRAVEL. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 2937 x 100 ft (895 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 580.00 ft | 578.00 ft |
| Coordinates | 41.519943N / 88.179678W | 41.515133N / 88.171073W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | , Good Condition | Numbers only , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |