Ohio County Airport (JQD)
Ohio County Airport (JQD)
JQD
Ohio County Airport (JQD)
Hartford, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JQD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-50-59.4000W/37-27-30.8000N -86.849833/37.458556 (Estimated) |
| Elevation | 537 ft / 163.68 m (Surveyed) |
| Land | 201 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Hartford, KY |
| Location | Ohio County, KY |
| Magnetic Variation | 02W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 03/21
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 25° | 127° |
| Physical elevation | 530.00 ft | 537.00 ft |
| Coordinates | 37.452313N / 86.853419W | 37.464791N / 86.846223W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |