West 30th St. Heliport (JRA)
West 30th St. Heliport (JRA)
JRA
West 30th St. Heliport (JRA)
New York, NY
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | ISP - New York |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ISP (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway H1
| Dimensions | 44 x 44 ft (13 x 13 m) |
| Surface | ASPH |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Right | Left |
| REIL | No | |
| CL lights | No | |
| TDZ lights | No |
Runway H10
| Dimensions | 44 x 44 ft (13 x 13 m) |
| Surface | ASPH |
| H10 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H11
| Dimensions | 44 x 44 ft (13 x 13 m) |
| Surface | ASPH |
| H11 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H2
| Dimensions | 44 x 44 ft (13 x 13 m) |
| Surface | ASPH |
| H2 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Right | Left |
Runway H3
| Dimensions | 44 x 44 ft (13 x 13 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H3 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H4
| Dimensions | 44 x 44 ft (13 x 13 m) |
| Surface | ASPH |
| H4 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H5
| Dimensions | 37 x 37 ft (11 x 11 m) |
| Surface | ASPH |
| H5 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H6
| Dimensions | 37 x 37 ft (11 x 11 m) |
| Surface | ASPH |
| H6 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H7
| Dimensions | 37 x 37 ft (11 x 11 m) |
| Surface | ASPH |
| H7 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H8
| Dimensions | 44 x 44 ft (13 x 13 m) |
| Surface | ASPH |
| H8 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H9
| Dimensions | 44 x 44 ft (13 x 13 m) |
| Surface | ASPH |
| H9 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |