Kalaeloa (john Rodgers Field) Airport (JRF)
Kalaeloa (john Rodgers Field) Airport (JRF)
JRF
Kalaeloa (john Rodgers Field) Airport (JRF)
Kapolei, HI
Latest photos of Kalaeloa (john Rodgers Field) Airport (JRF)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JRF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
158-04-13.0860W/21-18-26.4740N -158.070302/21.307354 (Estimated) |
| Elevation | 30 ft / 9.14 m (Estimated) |
| Land | 752 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Kapolei, HI |
| Location | Honolulu County, HI |
| Magnetic Variation | 11E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Hawaiian Islands |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZHN - Honolulu Control Facility |
| Tie-in FSS | HNL - Honolulu |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | JRF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 04L/22R
| Dimensions | 4500 x 200 ft (1372 x 61 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04L | 22R | |
|---|---|---|
| Alignment | 55° | 127° |
| Physical elevation | 21.00 ft | 29.00 ft |
| Coordinates | 21.306836N / 158.072061W | 21.313947N / 158.061236W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 04R/22L
| Dimensions | 8000 x 200 ft (2438 x 61 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04R | 22L | |
|---|---|---|
| Alignment | 55° | 127° |
| Physical elevation | 11.00 ft | 27.00 ft |
| Coordinates | 21.299897N / 158.079428W | 21.312539N / 158.060183W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Precision instrument , Good Condition
*RY 04 MARKINGS OBSCURED BY RUBBER BUILDUP. |
Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSF |
Runway 11/29
| Dimensions | 6000 x 200 ft (1829 x 61 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 118° | 127° |
| Physical elevation | 30.00 ft | 10.00 ft |
| Coordinates | 21.310469N / 158.081483W | 21.302711N / 158.065922W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |