John Murtha Johnstown-cambria Co Airport (JST)
John Murtha Johnstown-cambria Co Airport (JST)
JST
John Murtha Johnstown-cambria Co Airport (JST)
Johnstown, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JST |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-50-04.7787W/40-18-55.9987N -78.834661/40.315555 (Estimated) |
| Elevation | 2284 ft / 696.16 m (Surveyed) |
| Land | 650 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Johnstown, PA |
| Location | Cambria County, PA |
| Magnetic Variation | 10W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | JST (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 03/1974 |
| Federal Agreements | NGYH3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 4386 x 100 ft (1337 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 39° | 127° |
| Physical elevation | 2270.00 ft | 2280.00 ft |
| Coordinates | 40.310396N / 78.839344W | 40.319708N / 78.829370W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 7003 x 150 ft (2135 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2270.00 ft | 2260.00 ft |
| Coordinates | 40.323659N / 78.842206W | 40.308082N / 78.827497W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Precision instrument , Fair Condition
*MARKINGS FADED, FLAKING & PEELING |
Precision instrument , Fair Condition
*MARKINGS FADED, FLAKING & PEELING |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on right |
| Approach light | MALSR |