Clark Regional Airport (JVY)
Clark Regional Airport (JVY)
JVY
Clark Regional Airport (JVY)
Jeffersonville, IN
Latest photos of Clark Regional Airport (JVY)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JVY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-44-17.5000W/38-21-55.5000N -85.738194/38.365417 (Estimated) |
| Elevation | 474 ft / 144.48 m (Estimated) |
| Land | 700 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles N of Jeffersonville, IN |
| Location | Clark County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 14/32
| Dimensions | 3899 x 75 ft (1188 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 469.00 ft | 461.00 ft |
| Coordinates | 38.370752N / 85.743170W | 38.362796N / 85.734068W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 474.00 ft | 461.00 ft |
| Coordinates | 38.372023N / 85.737884W | 38.356920N / 85.737877W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | Yes |